kredi notu kac olmalidir
  • Kefilsiz Krediler
  • 5 Haziran 2017
  • 0
  •  

Kredi Skoru Kaç Olmalıdır?

Bankalara kredi ya da kredi kartı başvurusunda bulunmak isteyen kişi ya da kurumların bu ürünleri kullanıp kullanamayacağı konusunda bilgi veren kredi notudur. Kredi notunu etkileyen tüm etmenler toplanarak kişinin riskli olup olmadığı kararlaştırılmaktadır. Kredi notu hesaplaması yapılırken kişinin daha önce kullanmış olduğu krediler ve miktarları, kredi kartı kullanımı, kefilsiz kredilerin sayısı, kredilerin kullanma sıklığı, ürünlerin ödeme disiplini, kişinin geliri gibi finansal durumlar göz önüne alınmaktadır. Bu durumlar incelendikten sonra belirlenen puan kişinin riskli ya da ürün kullanmaya uygun olduğuna karar veriliyor.

Kredi Kayıt Bürosu kişiyle ilgili tüm finansal durumları analiz etmekte ve kredi skorunu oluşturmaktadır. Yapılan incelemelerde oluşan veriler, sonraki dönemlerde kullanılacak ürünler için hazırlanmakta ve kişiyle ilgili risk raporu oluşturulmaktadır. Kredi notu sorgulaması yapıldığındaysa kişinin banka çalışmaları hakkında bilgi sahibi olunmaktadır. Elde edilen bilgiler doğrultusunda başvuru sahibine ürün kullandırılmakta ya da kullandırılmamaktadır.

Banka ürünlerinden kullanmak isteyen kişiler kredi skorunun kaç olması gerektiğini merak ederler. Bankalar bazı inisiyatifler kullanabiliyor olmasına rağmen genel olarak 1400 kredi puanına kadar olan kişiler kötü kredi skoruna sahip olurken 1400 ve üzerinde puana sahip olan kişilerin iyi kredi skoruna sahip olduğu bilinmektedir. Özellikle 1700 kredi skorunun üzerinde olan kişiler bankalara başvuru yapılmamasına rağmen, bankaların arayarak ürün sunduğu kişilerdir. Kredi notu sorgulaması yapmak isteyen kişiler bankalarının internet şubesine giriş yapabilir, Findeks gibi aracı kuruluşları tercih edebilir, Kredi Kayıt Bürosu’na ait web siteyi seçebilir. Bankalara yapılacak başvuru öncesinde yapılan kontroller sonrasında kişi bankaların başvurusuna verebileceği yanıt hakkında bilgi sahibi olabilmektedir. Ancak bankaların kendine göre belirlediği skorlar dahilinde kişiye ürün kullandırma yetkisi bulunuyor. Bu yüzden başvuru yapacağınız bankanın şubesiyle de görüşebilirsiniz.

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ