kredi ön onayı red sebepleri
  • Kefilsiz Krediler
  • 7 Haziran 2017
  • 0
  •  

Kredi Onayı Red Nedenleri

Kredi Ön Onay

Bankalar kredi başvurusunda bulunmak amacıyla vatandaşlara pek çok banka kanalı sunuyor. Bunlar arasında banka şubeleri, banka web sitesi, internet bankacılığı, SMS ile başvuru yer alır. Bu yöntemlerden herhangi birini kullanarak kefilsiz kredi talebinde bulunabilirsiniz. Yapacağınız kredi başvuruları için kredi notu gibi pek çok durumu değerlendirmektedir. Başvuru sahibinin değerlendirilmesinin nedeniyse, başka bankalarla sorunlar yaşayıp yapamadığıdır. Daha öncesinde ödeme sorunu olan kişiler başka bir bankadan kredi başvurusu yaptığında yeni banka başvuru sahibini riskli olarak değerlendirir. Ödemelerde daha önce sorun yaşamamışsa rahatlıkla kredisini verir. Kredi için yukarıda belirtilen kanallar tercih edilerek ön başvuru sonrasında, ön onay alınır. Ön onay alan kişinin kredisi kesin olarak onaylanmış olarak düşünülmemelidir. Ön onay sonrası banka şubesine gittiğinizde genel bir değerlendirme yapılır ve bu değerlendirmeye göre tekrar bilgileriniz incelenir.

Bankaların bu denli araştırma yapmasının nedenleri arasında verdikleri kredi borcunu alamama düşüncesidir. Ödeme güçlüğü yaşayan kişiler kredi notu sorgulamasında düşük puana sahip olan kişilerdir ve banka bu tür müşterileriyle çalışmak istemez. Bankaya adınıza referans olacak olan kredi notunuzu herhangi bir nedenden dolayı düşürmemeye çalışmalısınız. Aksi durumda kredi onaylanmamasının yani kredi ön onayı red nedenleri kredi notunuz olacaktır.

Kredi başvurusuna onay alamayan kişiler önceki ödemelerinde sorun yaşayan kişilerdir. Onay alabilmesi için kredi sorgulamasının iyi olması gerekiyor. Kredi notu kefil niteliğinde olduğunda bu kefilin sizi savunabilmesi için en iyi şekilde onu koruma altına almalısınız. Kredi notu dışında bankaların güvenilirliği sağlayabilmesi adına kefil istediği durumlarda bulunuyor. Kefili olmayan ya da uygun koşulları taşımayan kefiller için bankalar onay vermeyecektir. Bankaya yapılan kredi başvurusunun limitini geliriniz belirleyecektir. Gelir belgesi ile yapılan başvurular sonrası alınabilecek maksimum kredi limiti belirlenir. Gelir belgesi olmayan kişiler ise kredisinden red alacak olan kişilerdir.

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ