Kredi Kartı İle Vergi Borcu Ödeme İşlemi
  • Kefilsiz Krediler
  • 13 Haziran 2017
  • 0
  •  

Kredi Kartı İle Vergi Borcu Ödeme İşlemi

Vergi borcu olan bireyler son yıllardaki bankacılık gelişmeleri ile birlikte, bu borçlarını kredi kartı ile ödeme yöntemlerini tercih etmektedir. Özellikle 2008 yılından bu yana 6111/6485 sayılı kanunlar dahilinde vergileri kredi katı ile ödeme işlemleri milyonlarca kişi tarafından yapılmaktadır. En çok merak edilen konulardan bir tanesi olan kredi kartı ile vergi borcu ödeme nasıl yapılır, yazımızda bu soruya cevap bulabileceksiniz.

6138 sayılı kanun kapsamında Maliye Bakanlığı’nın Gelir İdaresi birimince verdiği yetki sayesinde vergi borcu ödemeleri, borçluların kredi kartları kullanılarak gerçekleştirilebilecek. Bunun en büyük avantajı ise nakit parası bulunmayan borçluların, ödeme tarihi yaklaşmış vergi borçlarını zamanında ödemeleridir. Kamu kurum ve kuruluşlarının teknolojiyi takip etmeleri neticesinde, ödeme sistemlerine entegre edilmiş kredi kartı seçeneği, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesi üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Fakat vergi borcunu resmi olmayan kaynaklar kullanılarak ödememeniz gerekir. Aksi takdirde olası sorunlarınıza çözüm getirememektedir. Yani vergi borçlarınızı kredi kartı ile ödemek isterseniz, yalnızca Vergi Dairesi’nin resmi internet sitesindeki, kredi kartı ile vergi borcu tahsilatı butonunu tıklayarak işlem gerçekleştirmelisiniz. Vergi dairesinden vergi borcunu veya cezanızı öğrendikten sonra tek çekim olarak kredi kartınız ile borcunuzu tahsil edebilirsiniz.

GİB (Gelir İdaresi Başkanlığı)’nın resmi internet sitesi üzerinden vergi borçlarınızı kredi kartı ile ödeyebilirsiniz. Öncelikle ödeyeceğiniz vergi türünü veya cezanızı seçmeli, ardından gelecek olan ekrandan bilgilerinizi doğru ve eksiksiz olarak sizden istenen şekilde girmelisiniz. Bu ekranda ödeme kısmında kredi kartı bilgileriniz istenmektedir. Son olarak bu bilgileri de girdikten sonra ödeme butonuna tıklayarak güvenlik uygulamasına yönlendirileceksiniz. Ardından ödeme onayı için mobil cihazınıza gelen kodu, ekrana girmelisiniz.

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ